تغییر صفحه نمایش فتوشاپ

در این آموزش فتوشاپ، ما حالت‌های مختلف Screen Mode و نحوه‌ی تعویض و جابجایی بین آن‌ها و همچنین برخی از کلیدهای میانبر که برای آسان‌تر شدن کار نیاز است را بررسی خواهیم کرد.

بعضی از قسمت‌های فتوشاپ برای کاربران خیلی ناخوشایند و آزاردهنده است. بزرگترین آنها ممکن است فضای اشغال شده توسط پنل‌های مختلف باشد. مخصوصا وقتی از پنل‌های بیشتر برای سرعت بخشیدن به کارخودتان استفاده می‌کنید، به همان اندازه صفحه‌ی نمایش کمتری برای کار کردن روی پروژه برایتان باقی می‌ماند.

بعضی دیگر که خوش شانس‌تر هستند از دو مانیتور استفاده میکنند و زیاد با این مورد مشکلی ندارند. استفاده از دو مانیتور به شما این امکان را می‌دهد که پنل‌های خود را در یک نمایشگر و محیط ویرایش را در نمایشگر  مشاهده کنید. در هر باید راهی ارزانتر برای ما وجود داشته باشد که همه کاربران بتوانند از آن استفاده کنند.

خوشبختانه یک راه آسان برای غلبه به این مشکل وجود دارد و آن هم استفاده از حالتهای مختلف صفحه نمایش فتوشاپ است.

در این آموزش فتوشاپ، ما حالت‌های مختلف Screen Mode و نحوه‌ی تعویض و جابجایی بین آن‌ها و همچنین برخی از کلیدهای میانبر که برای آسان‌تر شدن کار نیاز است را بررسی خواهیم کرد.

در منوی View>Screen Mode شما به سه حالت مختلف صفحه نمایش شامل Standard Screen Mode ، Full Screen Mode With Menu bar و Full Screen Mode دسترسی دارید. همچنین در نوار ابزار نیز آیکون مربوط به تغییر حالت‌های صفحه نمایش وجود دارد و در کنار گزینه‌های آن حرف F که میانبر کیبوردی آن است نمایش داده شده است و با کلیک بر روی آن می‌توانید تغییر صفحه نمایش را اعمال کنید.

تغییر حالت های مختلف نمایش

حالت استاندارد:

برای شروع از حالت استاندارد یا همان Standard Screen که به طور پیشفرض در فتوشاپ اعمال شده است استفاده می‌کنیم. در این حالت تمام اجزای صفحه از جمله نوار ابزار سمت چپ، پنل‌های سمت راست، نوار منو، نوار تنظیمات بالا، تب‌ها، اسکرول راست و پایین و نوار وضعیت پایین مشاهده می‌شوند. به طور کل در حالت استاندارد، با سرعت بیشتری به امکاناتی که مورد نیاز است دسترسی داریم، ولی فضاهای اشغال شده توسط این منو‌ها، تنظیمات و امکانات باعث کاهش فضای ویرایش نیز می‌شود.

حالت تمام صفحه با نوار منو:

اگر میخواهید فضای کار بیشتری داشته باشید، می‌توانید حالت دوم صفحه نمایش، یعنی Full Screen Mode With Menu bar حالت تمام صفحه با نوار منو را انتخاب کنید.این این حالت یکی سری از عناصر صفحه به منظور افزایش فضای کار برایتان مخفی می‌شود. اسکرول راست و پایین، نوار وضعیت پایین، تب ها، کلیدهای بستن و بزرگ کردن و مخفی کردن فتوشاپ که در حالت عادی بای سمت راست (در ویندوز) قرار دارد، و همچنین اگر چند تصویر یا پروژه را در فتوشاپ باز کرده باشید، فقط پروژه فعال را نمایش می‌دهد.

حالت تمام صفحه فتوشاپ:

برای به حداکثر رساندن فضای ویرایش تصویر، از منوی View>Screen Mode گزینه‌ی Full Screen Mode را انتخاب کنید. یا روی نماد حالت Screen در پایین نوار ابزار کلیک کنید و حالت تمام صفحه را از آنجا انتخاب کنید. اگر در حالت استاندارد هستید با دوبار زدن کلید میانبر F از روی کیبورد به حالت تمام صفحه یا فول اسکرین تغییر حالت خواهید داد.

اگر برای اولین بار است که حالت تمام صفحه فتوشاپ را انتخاب می‌کنید، با پیامی حاوی توضیحات مختصری در مورد این حالت مواجه خواهید شد.اگر نمیخواهید این پیام هر بار برای شما نمایش داده شود، تیک گزینه‌ی Don't show again را زده و سپس روی دکمه Full Screen کلیک کنید.

استفاده از پنل‌ها و ابزارها در حالت فول اسکرین فتوشاپ:

حالت تمام صفحه فتوشاپ، منوها، پنجره‌ها و پنل‌ها را به طور کامل مخفی و کل صفحه نمایش را به محل ویرایش تصویر شما تبدیل میکند. خب در این صورت چطور با یک صفحه نمایش بدون پنل و امکانات قرار است تصویر خود را ویرایش کنید؟ به نظر می‌رسد برای هر تغییر در ویرایش باید با استفاده از کلیدهای میانبر به حالت‌های نمایش دیگر رفته و برای کار کردن به محیط تمام صفحه برگردید! ولی در حقیقت این کار لازم نیست، چون کافی‌ست نشانگر ماوس خود را به سمت چپ و یا راست ببرید و خواهید دید که نوار ابزار سمت چپ یا پنل‌های سمت راست موقتاً برای شما به نمایش در خواهد آمد.

راه حل دیگر استفاده از کلید Tab بر روی کیبورد است، وقتی کلید Tab را فشار میدهید پنل‌های سمت راست و نوار ابزار سمت چپ با هم برای شما نمایش داده می‌شوند. ولی اگر از کلیدهای ترکیبی Shift+Tab استفاده کنید، فقط پنل‌های سمت راست قابل مشاهده خواهند بود.

نوار ابزار در حالت تمام صفحه نمایش داده نمی‌شود؟

ممکن است وقتی در حالت فول اسکرین فتوشاپ هستید با حرکت دادن موس به گوشه چپ و راست، نوار ابزار و پنل‌ها نمایش داده نشود. راه حل این مشکل بسیار آسان است. شما میتوانید از منوی Edite>Preferences گزینه‌ی Workspace را انتخاب کرده و در پنجره‌ی باز شده، گزینه‌ی Auto-Show Hidden Panels را فعال کنید.

نوار ابزار در حالت تمام صفحه

خروج از حالت تمام صفحه فتوشاپ:

سوالی که اکثرا برای کاربران مبتدی پیش می‌آید. زمانی که با طور اتفاقی دستشان به کلید F کیبورد میخورد و خود را در شرایط بدون منو میبینند، و نمیدانند باید چه کنند تا از این شرایط خلاص شوند.

فقط کافی‌ست کلید Esc را در کیبورد خود پیدا کنید و آن را فشار دهید. فتوشاپ به حالت نمایش استاندارد برمی‌گردد. همچنین اگر در حالت فول اسکرین فتوشاپ دوباره کلید F را بزنید نیز به فرم استاندارد برمیگردید.

سریعترین راه برای تغییر وضعیت نمایش در فتوشاپ:

به نظر من سریع ترین راه همان استفاده از کلید میانبر F می‌باشد، که شما را به ترتیب از حالت استاندارد به حالت تمام صفحه با نوار منو و در مرحله بعد به حالت تمام صفحه منتقل می‌کند. در آخر هم با تکرار استفاده از کلید F به حالت استاندارد برمی‌گردید. همچنین اگر قصد داشته باشید این مسیر را برعکس طی کنید می‌توانید از کلیدهای ترکیبی Shift+F استفاده کنید.

شما می‌توانید با بکارگیری نکات این آموزش از فضای ویرایش خود در فتوشاپ به بهترین نحو استفاده کنید.

همچنین برای مدیریت بهتر و کار با چند پروژه همزمان پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید.

پروژه های همزمان در فتوشاپ

: مقاله
: مقدماتی
: رضا حسینی - اسفند 97

1 دیدگاه
[1] ساحل وزیری - 01/01/25 پنجشنبه 09:28
باسلام و وقت بخیر.چرادر فوتوشاپ صفحاتی که باز میشه در بالای صفحه مخفی میشه وقابل استفاده نیست .از مسیر newچندین فایل انتخاب کردم ولی فقط آخرین صفحه برای بنده قابل ویرایش هست .لطفا راهنمایی بفرمایین - پاسخ
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
یک دو
سایت ضابط