مصرف منابع سرور CPU , Ram

برخلاف تصور مصرف منابع سرور فقط به خاطر بازدید زیاد یک سایت نیست و بازدید تنها عوامل دخیل در مصرف را تشدید می کند.

علت بالا رفتن مصرف منابع سرور

منظور از منابع سرور چیست؟
منظور از منابع سرور مصرف Ram و CPU است. هر سایتی تا یک حد مشخصی می تواند از منابع سرور استفاده نماید. مانند فضا و پهنای باند که محدودیت دارند مصرف منابع هم محدودیت دارد.

در صورت مصرف بیش از حد مجاز منابع چه اتفاقی می افتد؟
در صورتیکه از سرور مجازی یا سرور اختصاصی استفاده کنید اگر مصرف منابع سایتتان بالا برود سرورتان قطع می شود و مدیر سرور اعلام می کند که سرور را باید ارتقا دهید اما در هاست های اشتراکی اگر هاستی بیش از حد مجاز مصرف کند ممکن است باعث شود کل سرور قطع شود (95% علت قطع شدن سرور ها همین است) و در اینصورت مدیر هاست اشتراکی سایت شما را ساسپند می کند و به شما اعلام می کند که باید اقدام به تهیه سرور مجازی نمایید چون محدودیت های هاست اشتراکی پاسخگویی شما نیست.

چرا مصرف منابع سایت من بالا رفته است؟
معمولا بزرگ شدن دیتابیس یا افراد آنلاین زیاد در یک لحظه مهمترین دلایل افزایش مصرف منابع هستند. البته دلایل دیگر می تواند مصرف منابع تاثیر گذار باشند.
 

1- آنلاین شدن نفرات زیاد در یک لحظه
تعداد افراد آنلاین علت اصلی بالا رفتن مصرف منابع سایت ها می باشد و برخلاف تصور تعداد بازدید نهایی در یک روز ملاک نیست. برای مثال به تصویر زیر دقت نمایید سایت سیز و قرمز هر دو بازدید یکسان داشتند مثلا ( 10 هزار بازدید در روز) ولی مصرف منابع سایت قرمز در آن چند دقیقه ای که تعداد افراد آنلاینش زیاد شده است بالاتر از حد مجاز رفته است و سایتش به دلیل مصرف بالای منابع ساسپند شده است. در صورتیکه بازدیدش با سایت سیز رنگ یکسان بوده است. البته تعداد افراد آنلاین فقط یکی از ملاک های مصرف منابع هستند.
 

معمولا این ورودی غیر طبیعی با تبلیغات خاصی رخ می دهد. مثلا یک سایتی که بازدید خاصی ندارد به کل موبایل های یک استان پیامک ارسال می کند و در عرض 5 دقیقه کاربران آنلاینش 50-100 نفر می شود بعد از نیم ساعت تعداد متوسط افراد آنلاین 2-3 نفر می شود این یک نمونه بازدید غیر طبیعی است. یک موردی دیگر تبلیغ در سایت های "افزایش رنک الکسا" است. معمولا این سایت ها بازدیدکننده زیادی را در چند دقیقه به سایت شما وارد می کنند. اگر اینگونه سایت ها به اینگونه کار می کردند که بازدید ها به مرور وارد سایت می شدند و مشکلی برای سرور ایجاد نمی کردند. اما متاسفانه معمولا به این شکل عمل نمی کنند بنابراین بهتر است تبلیغات به اشکالی غیر از این انجام دهید. البته علت افزایش افراد آنلاین فقط تبلیغات خاص نیست مثلا ممکن است سایت شما دچار حمله DDOS قرار گرفته شده باشد. به بیان ساده در حملات دی داس در آن واحد درخواست زیادی به سرور ارسال می کنند که سایت از کار بیافتد. تقریبا مشابه وضعیتی که با تعداد افراد آنلاین بالا رخ می دهد. حتی ممکن است واقعا سایت شما بسیار پر بازدید باشد و دلیل آن تبلیغات خاصی نباشد و این تعداد افراد آنلاین به صورت طبیعی وارد سایت شما شده باشد. در این صورت تبریک می گوییم شما سایت با ارزشی دارید ولی زمان آن رسیده است که از سرور مجازی استفاده نمایید.

2- حجم اطلاعات موجود در دیتابیس و مخصوصا در جداول پرکاربرد
حجم اطلاعات ذخیر شده در دیتابیس بسیار تاثیر گذار است. بهتر است از ذخیره مطلب غیر ضروری در دیتابیس که باعث افزایش حجم دیتابیس در یک جدول خاص می شود خودداری فرمایید.برای مثال در سایت ساز ضابط بخشی به عنوان پاکسازی دیتابیس وجود دارد که به کمک آن می توانید اطلاعات غیر ضروری را پیدا نمایید و به طور خودکار حذف نمایید. همچنین خود مدیر نیز باید در درج مطالبی که تاثیری در بازدید و کارائی مثبتی ندارند خودداری نماید. مثلا در سایت های آگهی از تایید آگهی ها تکراری و شبیه به هم که ارزش و بازدیدی به همراه نمی آورند خودداری شود. اینگونه صفحات بازدیدی ندارد و تنها فایده ای که دارند حجم دیتابیس سایتتان را بالا می برند که بالارفتن حجم دیتابیس می شوند که رابطه مستقیمی با افزایش مصرف منابع سرور دارد. در تصویر زیر تعداد افراد آنلاین سایت زرد کمتر است ولی چون صفحات بیشتری دارد مصرف منابع یکسانی با سایت آبی دارد. البته این یک مثال نسبی است و عدد ها می توانند متغییر باشند و صرفا برای درک بهتر آورده شده اند.
 

3- استفاده نادرست مدیر سایت از امکانات برنامه نویسی
همیشه سعی کنید امکاناتی که با آن آشنایی ندارید یا از آن استفاده ای ندارید فعال نفرمایید، برای مثال پنجره ها و پنجره های فرعی که ضروری نیستند را غیر فعال نمایید. مثلا در سایت ساز ضابط دیده شده است که خیلی از مدیران از پنجره "نمایش بنر های متحرک" استفاده ای ندارند اما آن را فعال می کنند و علاوه بر کندی سایت خود مصرف رم را نیز افزایش می دهند. بنابراین بهتر است هر پنجره ای که نمی دانید کارش چیست یا فعلا نیاز به آن نیست روی نمایش ندهد قرار دهید. در سیستم های دیگر مانند وردپرس فعالسازی پلاگین ها تاثیر زیادی در مصرف منابع دارند. پنجره هایی که در آن تعداد رکورد ها مانند تعداد صفحات یک دسته بندی یا پنجره نمایش به صورت تصادفی از پر مصرف ترین قسمت های سایت ها هستند.

4- بهینه سازی برنامه نویسی سایت
این مسئله مربوط به برنامه نویسی سایت و ساختار دیتابیس سایت شما مربوط می شود. سعی کنید همیشه دیتابیس سایتتان را ریپیر نمایید و همچنین سایتتان را به آخرین نسخه آپگرید نمایید. از هر سیستمی که استفاده نمایید نسخه های جدیدترش بهینه تر هستند. یکی از دلایل آپگرید هر CMS بهتر شدن پرفرمنس آن می باشد. بنابراین آپگرید به آخرین نسخه از هر سیستمی که استفاده می کنید تاثیر گذار در کاهش مصرف منابع آن موثر خواهد بود.

حرف آخر - سایت بزرگ در هاست اشتراکی نمی تواند بماند
اگر یک سایت بزرگ دارید به احتمال زیاد سایتتان را به سرور مجازی یا اختصاصی برده اید. اما اگر هنوز اینکار را نکرده اید باید بزودی اینکار را انجام دهید و در واقع خودتان را برای این موضوع آماده نمایید. وقتی منابع مصرفی سایت بالا ببرد روش هایی وجود دارد که می توان مصرف را کمتر کرد تا کمی دیرتر به سرور مجازی نیاز پیدا کرد. "اما هیچگاه نمی شود برای همیشه از هاست اشتراکی استفاده کرد" برای مثال سایتی مثل تابناک را هر چقدر هم که بهینه کنیم و چند ماه برنامه نویسان روی بهینه سازی آن وقت بگذارند باز هم نه تنها باید یک سرور مجازی بگیرد بلکه حتما باید یک یا چند سرور اختصاصی قوی داشته باشد.

مصرف منابع بالا توسط وردپرس
 وردپرس با اینکه بهترین سیستم مدیریت محتوای رایگان است اما مصرف منابع بسیار بالایی دارد. اگر سایت بزرگی یا پر محتوایی دارید یا چشم اندازتان یک سایت خیلی پربازدید است از وردپرس استفاده نکنید. برای مثال سایت ضابط در ابتدا از ورد پرس استفاده می کرد. اما با بازدید روزانه حداکثر 30 آنلاین و 200 صفحه مجبور شدیم آنرا به سرور مجازی انتقال دهیم. اما با بهینه سازی که حاصل تجربه آن نوشتن مقاله کاهش مصرف رم و سی پی یو وردپرس بود توانستیم حداکثر 35 آنلاین و 200 صفحه در هاست اشتراکی از سایت استفاده کنیم. در نهایت وردپرس را به سایت ساز خودمان تبدیل کردیم با تبدیل وردپرس به سایت ساز ضابط مصرف منابع سرور بسیار کاهش پیدا کرد.


5 دیدگاه
[5] علی تعالی - 93/09/30 يكشنبه 17:26
خوب اینها درست اما از کجا بفهمیم که مشکل از کجاست.چون خودم یک هفته است که این مشکل رو دارم.لطفا جواب رو برام ایمیل نمایید. - پاسخ
[4] مجتبی آقابیگی - 93/09/11 سه شنبه 00:13
با سلام واقعیتش من جز افرادی بودم که در این زمینه هیچ چیز نمیدونستم به لطف و کمک شما این دانسته ها افزایش یافت من خیلی خوشحالم از اینکه سایت ساز ضابط این آموزش های کامل رو تهیه و تدوین کرده ان خیلی استفاذه کزدمخدا خیرتون بده - پاسخ
[3] نامشخص - 92/06/24 يكشنبه 06:53
آیا وقتی هاست رو عوض میکنیم و هاست قوی تر یا سرور مجازی و یا سرو اختصاصی میگیریم و سایت وردپرس هست باید تغییراتی در داخل وردپرس بدهیم که بفهمد منابع بیشتری در اختیار دارد یا خودش قابلیت فهمیدن را دارد - پاسخ
[2] برنامه نویس - 92/04/18 سه شنبه 13:19
ممنون - پاسخ
[1] توکلی - 92/02/06 جمعه 17:13
ممنون از توضیحات خوبتون - پاسخ
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
یک دو
سایت ضابط