جلوگیری از ایندکس صفحات بی کیفیت

به منظور افزایش چگالی کلی کیفیت صفحات، جلوی ایندکس صفحات غیر مفید گرفته می شود.

جلوگیری از ایندکس
یکی از امکانات سئو سایت ساز ضابط این است که به منظور افزایش چگالی کلی کیفیت صفحات، جلوی ایندکس صفحات غیر مفید گرفته می شود.
برای مثال ایندکس شدن صفحه "ثبت نام" نه تنها سودی برای سایت ما نخواهد داشت بلکه باعث افت کیفیت کلی صفحات سایت ما نیز می شود.

ما برای جلوگیری از ایندکس این صفحات روبوت های گوگل را سردرگم نمی کنیم و حتی اجازه ورود روبوت ها به این صفحات را نمی دهیم. قطعا موتور جستجوی مورد نظر از اینکه زحمت کمتری برای اینکه تشخیص دهند چه صفحاتی ارزش ایندکس گذاری دارند از شما ممنون خواهند بود و به سایت شما رتبه بالاتری خواهند داد. همچنین موتور های جستجو به دلیل بزرگ شدن بسیار شدید حجم دیتابیس صفحات ایندکس شده علاقه زیادی دارند که صفحات بی ارزش یا تکراری را ایندکس خود حذف کنند. قطعا کاری که موجب خشنودی موتور های جستجوی مانند گوگل باشد بی پاسخ نخواهد ماند.

اقداماتی که برای جلوگیری از ایندکس این صفحات انجام می شود.
محدود کردن در فایل robots.txt
اضافه شدن اتریبیوت rel="nofollow" به لینک هایی که به این صفحات ارجاع داده می شوند.
اضافه شدن متا کد noindex در تگ هد این صفحات

به منظور تشخیص دقیقتر مدیران و همینطور روبوت ها این صفحات را عمدا با پسوند .php نمایش می دهیم. بنابراین اگر از مدیریت فهرست ها خواستید به صفحه ای از سایت لینک دهید بهتر است rel="nofollow" آن لینک را فعال نمایید. زیرا در قسمت مدیریت منو این مدیران هستند که این اتریبیوت را انتخاب می کنند.

با وجود اینکه خیلی از صفحات مانند صفحات لاگین و ... نمی توانند هرگز مفید باشند. صفحاتی مانند "دسته بندی های یک سایت آگهی" ممکن است در شرایط مفید باشند و در شرایطی مضر باشند. ما آن ها را در این مقاله "صفحات متناقض" می نامیم و به صورت کلی در زیر آن ها را بررسی می کنیم.

حذف از ایندکس و خطای 404
فرض کنید شما یک سایت آگهی با حدود 500 دسته و زیر مجموعه را توسط پلاگین 10 سایت ساز راه اندازی کرده اید و فعالیت سایت خود را شروع کردید و با وجودی که در ابتدای فعالیت هستید ممکن است مدام قصد داشته باشید دسته بندی ها را تغییر (اضافه و کم) دهید. فرض کنید 500 صفحه از سایت شما از ایندکس گوگل حذف شود و 500 خطای 404 برای سایت شما رخ خواهد داد.

محتوای های کم ارزش و بدون متن با تعداد بالا
مشکل دیگری که صفحات دسته بندی مخصوصا دسته بندی های پر تعداد مانند سایت آگهی دارند این است که اطلاعات مفید بسیار کمی دارند. قطعا موتور های جستجو علاقه ای به ایندکس 500 صفحه ای نیستند که داخل آن ها فقط لینک هایی به آگهی های داخلی و هیچ متنی ندارند می باشد که البته قبلا از طریق XML سایت مپ قبلا آن ها را ایندکس کرده است. البته در شرایط خوشبینانه که داخل آن دسته بندی ها آگهی منقضی نشده باشند و در حالت های عادی بخصوص در ابتدای فعالیت سایت معمولا این دسته بندی ها خالی هستند.

امکانی برای ایندکس صفحات بعد از مفید شدن
یکی از امکانات هوشمندانه سایت ساز این است که بعد از اینکه "صفحات متناقض" تا حدی مفید شدند جلوی ایندکس آن ها را نمی گیرد. مثلا همین صفحات دسته بندی آگهی اگر از طریق ویرایش دسته بندی برای آن ها پیوند یکتا انتخاب نمایید ایندکس شدن آن فعال می شود. بهتر است در این زمان توضیحات موتور جستجو و کلمات کلیدی دسته بندی نیز با رعایت اصول سئو وارد شوند و همینطور مطمئن شوید نمی خواهید آنرا تغییر یا حذف نمایید. در هر صورت این صفحات استعداد زیادی برای مفید نبودن دارند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر: