تفاوت UI و UX در طراحی سایت

احتمالا به تکرار با اصطلاحات UI (User Interface design) و UX (User Experience design) برخورد کرده‌اید. این دو اصطلاح گاهاً به جای یکدیگر مورد یا به اشتباه استفاده می شوند.

اگر تجربه مشارکت در پروژه‌های طراحی وبسایت یا نرم‌افزار را داشته باشید، احتمالا به تکرار با اصطلاحات UI (User Interface design) و UX (User Experience design) برخورد کرده‌اید. متأسفانه این دو اصطلاح گاهاً به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند یا گاهی هم به اشتباه استفاده می شوند.

تفاوت UI و UX در چیست؟

اگر بخواهیم خیلی ساده تفاوت میان UI و UX را بیان کنیم، باید بگوییم؛ UI به مجموعه ای از عناصر بصری مانند: دکمه، کلید و آیکن ‌ها گفته می‌شود که باعث زیبا و جذاب جلوه دادن وبسایت شما در نظر کاربر می‌شود. از سوی دیگر، UX شامل ذهنیت، احساسات و رفتار یک کاربر در هنگام استفاده از محصول یا وبسایت شماست. پس می‌توان UX یا تجربه کاربری را به عملکرد سایت نسبت داد.

UI بیشتر به سلیقه و ایده های طراح بستگی دارد ولی محوریت UX بر نیازهای کاربران در وبسایت می‌باشد در اینصورت اگر شما یک سایت بسیار زیبا و جذاب با افکت های خیره کننده داشته باشید ولی از نظر UX روی سایت کار نکرده باشید، عملکرد آن ضعیف خواهد بود و همینطور برعکس این قضیه هم صدق میکند، برای تأثیرگذارترین طراحی های UX هم ضرورت استفاده از UI مناسب وجود دارد.

Ken Norton سرمایه گذار گوگل و مدیر تولید قبلی گوگل:

"تمرکز UX روی خط سیر کاربر برای حل یک مشکل و تمرکز UI روی نحوه نمایش سطوح آن است."

 

Andy Budd از بنیانگذاران ClearLeft و بنیانگذار UX london:

"دغدغه طراح UX جنبه های مفهومی فرآیند طراحی است، در حالی که تمرکز طراح UI بر روی عنصر ملموس‌تری است."

 

Craig Morrison سرپرست تولید در Record Setter و بنیانگذار Usability Hour:

تفاوتی بین طراحی UX و UI وجود ندارد زیرا دو مسئله غیر قابل مقایسه با یکدیگر هستند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر: