سایت ساز ضابطآموزش هاCMS - هسته - ظاهر

امکان تعریف قالب مجزا برای تبلت و موبایل

طراحی ریسپانسیو

همانطور که می دانید امروزه استفاده از اینترنت موبایل و تبلت ها بیشتر شده است و روند این رشد نشان می دهد تعداد استفاده کنندگان از اینترنت موبایل و تبلت روز به روز در حال افزایش هستند. بنابراین دیگر تنها طراحی پوسته برای کامپیوترهای مختلف کافی نیست و طراحان پوسته باید سعی کنند پوسته هایی مناسب تبلت و موبایل بنویسید. طراحان سایت از راه حل Responsive Design استفاده می نمایند. اما این روش علارقم نکات بسیار سودمند که دارد یک ایراد نیز دارد و آن هم سرعت لود پایین تر از حد لازم و افزایش هزینه بازدید کننده سایت به دلیل مصرف بیش از اندازه معمول پهنای باند است. بنابراین نیاز است که قالب های ریسپانسیو را در دیواس های دیگر مانند موبایل یا تبلت بهینه تر کنیم. مثلا ممکن است در نسخه موبایل لازم نباشد اسلاید شو را نمایش دهیم یا لازم نباشد تبلیغات را نشان دهیم. در طراحی ریسپانسیو آن موارد را نمایش نمی دهیم ولی متاسفانه فایل های لازم برای نمایش آن ها دانلود می شوند و سرعت را کندتر و پهنای باند مصرفی را بیشتر می کنند. در سایت ساز ضابط یک راه حل برای این موضوع در نظر گرفتیم و آن هم امکان تعریف پوسته مجزا برای موبایل و تبلت است.
از مسیر مدیریت => تنظیمات اصلی => می توانید قالب موبایل و تبلت را مجزا انتخاب نمایید. این قابلیت در پایه سایت ساز بخش ظاهر سایت قرار دارد.

توجه فرمایید با اینکه در این روش سایت ساز ضابط نیاز ضروری به طراحی ریسپانسیو نیست ولی این قابلیت به معنای نهی استفاده از روش Responsive Design نیست و در واقع یک امکان تکمیلی برای قالب های ریسپانسیو یا غیر ریسپانسیو است. چه قالب ریسپانسیو باشد یا نباشد ابتدا قالب اصلی را در سایت ساز ایجاد می کنید و با استفاده از روش بک آپ از قالب  دو قالب کپی از آن ایجاد می کنید و فقط نامشان را تغییر می دهید. سپس وارد قالب های مخصوص موبایل یا تبلت می شود و کد های اضافی را حذف کنید تا سرعت افزایش و پهنای باند کاهش پیدا کند. البته اگر پوسته ای مجزا برای موبایل و تبلت تعریف نکنید به صورت پیش فرض از همان قالب برای موبایل و تبلت استفاده خواهد شد (گزینه از قالب سایت استفاده شود)