کار با چند پروژه همزمان در فتوشاپ

استفاده از تب های فتوشاپ

فتوشاپ به ما دو روش اصلی برای مشاهده تصاویر بر روی صفحه نمایش می‌دهد و ما می‌توانیم آنها را به صورت Tabbed (جدول‌بندی شده) و Floating (پنجره شناور) مشاهده کنیم.

در این آموزش فتوشاپ تفاوت بین حالت Tabbed و Floating را یاد می‌گیرید. استفاده از تب های فتوشاپ و همچنین یاد بگیرید چگونه حالت شناور و تب را تغییر دهید. خواهید آموخت که چگونه طوری فتوشاپ را تنظیم کنید که پروژه‌های بعدی را به طور خودکار به هر حالتی که دوست دارید باز کند. این آموزش فتوشاپ شامل نسخه‌های CC و CS6 می‌شود و با هر دو کاملا سازگار است.

برای شروع کار دو یا سه فایل را با هم در فتوشاپ باز کنید، اگر از adobe bridge استفاده میکنید می‌توانید با نگه داشتن کلید Shift و کلیک کردن روی تصاویر مورد نظر خود آن‌ها را در فتوشاپ باز کنید و یا مثل من فقط فایل های مورد نظر خود را مستقیم از اکسپلورر ویندوز درگ کرده و در فتوشاپ دراپ کنید.

خب خواهید دید که تصویری که پیش روی شماست فقط یکی از چند تصویری است که باز کرده‌اید. بقیه تصاویر کجا هستند؟

استفاده از تب های فتوشاپ

ممکن است به نظر برسد که فقط یک تصویر باز شده، ولی در واقع تصاویر باز شده‌اند و فقط نمی‌توانیم در لحظه همه را با هم ببینیم. فتوشاپ به صورت پیشفرض تصاویر را در تبهای مجزا قرار داده است و یکی از این تبها یا زبانه‌ها برای ما نمایش داده شده است. نام هر عکس بر روی هر زبانه نوشته شده است. زبانه‌ای که برجسته شده است، در در عکس بالا با رنگ روشن‌تر قابل تشخیص است، در آن لحظه فعال است، به این معنی که ما در حال دیدن آن پروژه یا تصویر موجود در زبانه هستیم. برگه های دیگر پنهان هستند و در حال حاضر قابل مشاهده نیستند.

نمایش زبانه‌های دیگر:

برای حرکت بین زبانه‌ها کافی‌ست بر روی زبانه ای که می‌خواهید کلیک کنید. آن زبانه برجسته خواهد شد و تصویر موجود در آن برای شما نمایش داده خواهد شد.

در انتهای منوی Window نام پنجره‌های باز در فتوشاپ برای شما قابل مشاهده است و می‌توانید با کلیک بر روی هرکدام به آن پنجره منتقل شوید.

نمایش پنجره های فتوشاپ

حرکت بین سندهای باز با استفاده از صفحه کلید:

برای چریخیدن بین اسناد و زبانه‌های باز به غیر از کلیک کردن بر روی زبانه، می‌توانید از کلیدهای میانبر برای این کار استفاده کنید. کلیدهای ترکیبی Ctrl+Tab را فشار دهید تا یک تب به سمت راست حرکت کنید (زبانه سمت راست سند فعال نمایش داده خواهد شد). برای حرکت بین زبانه‌ها در جهت مخالف (از راست به چپ) از کلیدهای ترکیبی Shift+Crtl+Tab استفاده کنید.

تغییر حالت زبانه‌ها:

برای جابجا کردن زبانه‌ها، روی آن‌ها کلیک کرده و نگه دارید، حالا آن را به سمت چپ یا راست زبانه های دیگر بکشید و در محلی که میخواهید کلیک خود را رها کنید. دقت کنید که برای این کار ماوس شما باید در راستای افقی حرکت کند. اگر حرکت ماوس شما مورب باشد، می‌توانید یک پنجره شناور (Floating) ایجاد خواهید کرد.

می‌بینید که به طور پیشرفرض، در یک زمان فقط یک تصویر برای ما نمایش داده می‌شود. بنابراین تصویری که لحظه ی قبل قابل مشاهده بود، در حال حاضر در پس زمینه پنهان شده است.

نمایش چند پنجره در فتوشاپ به صورت همزمان:

اگر بخواهیم به صورت همزمان چند تصویر را با هم ببینیم، می‌توانید از منوی بالای فتوشاپ Window>Arrange را انتخاب کنید، در منوی باز شده چندین گزینه وجود دارد. گزینه‌های Tile All Vertically و Tile All Horizontally تمام زبانه‌های باز را به صورت عمودی و افقی در کنار هم قرار می‌دهد. یا اگر قصد داشته باشید تعداد کمتری از زبانه‌های باز را به صورت همزمان مشاهده کنید، کافی‌ست گزینه‌ی مورد نظر خود را انتخاب کنید. حالت و ترتیب چیدمان هر کدام با نمادی در کنار نام آن نمایش داده شده است. اگر بخواهید به حالت نمایش یک تصویر (حالت اولیه) برگردید، از همین منو گزینه‌ی Consolidate All to Tabs را انتخاب کنید.

شناور کردن پنجره‌ها:

اگر بخواهیم یک پنجره را به حالت شناور نمایش دهیم (برای زمانی که از دو مانیتور برای کار استفاده میکنید بسیار مفید است) می‌توان روی زبانه مورد نظر کلیک کرده و آن را به بیرون ناحیه زبانه‌ها درگ کنیم. خواهید دید که این زبانه قابلیت انتقال به هر قسمت از مانیتور شما را دارد. برای شناور کردن همه پنجره‌ها به منوی Window>Arrange رفته و گزینه Float All in Windows را انتخاب کنید. حالا می‌توانید به راحتی تمام پنجره‌ها را حرکت دهید. به منظور مرتب کردن پنجره‌ها به Window>Arrange>Cascade بروید.

برای ادغام دو پنجره شناور یک گروه می‌توانید یکی از آن‌ها را نزدیک نوار عنوان (بالای پنجره شناور) پنجره‌ی دوم ببرید و زمانی که خط آبی نمایان شد پنجره را رها کنید تا این دو تصویر هم‌گروه و شناور شوند. اکنون اگر بخواهید این گروه شناور را به عنوان یک تب قرار دهید، نوار عنوان را گرفته و در نزدیکی نوار آپشنز رها کنید.

تبدیل پنجره های شناور به حالت تب

اگر به حالت استفاده از تب‌های فتوشاپ و زبانه علاقه‌ای ندارید و می‌خواهید تصاویر و اسناد شما همیشه شناور باشند، می‌توانید به Edit>Preferences>Workspace بروید و گزبنه‌ی Open Documents as Tabs را غیرفعال کنید.

اگر می‌خواهید تصاویر شما حالت شناور داشته باشند ولی قابلیت ایجاد گروه نداشته باشند، گزینه Enable Floating Document Window Docking را غیرفعال کنید.

Enable Floating Document Window Docking

بستن پنجره‌های فتوشاپ:

برای بستن هر کدام از پنجره‌ها می‌توانید روی ضربدر نوار عنوان کلیک کنید. همچنین قادر هستید برای این کار از منوی File گزینه Close را انتخاب کنید یا از میانبر Ctrl+W استفاده کنید.

برای بستن همه‌ی پنجره‌های باز در فتوشاپ از منوی File روی گزینه Close All کلیک کنید و یا کلیدهای میانبر  را Alt+Ctrl+W فشار دهید.

مقالات بیشتر را در آموزش فتوشاپ مطالعه نمایید.
نوع محتوا: مقاله
سطح: مقدماتی
نویسنده: رضا حسینی - اسفند ۹۷
اگر در مورد (کار با چند پروژه همزمان در فتوشاپ) نظری دارید، لطفا از طریق فرم زیر برای ما ارسال نمایید.

* SecImgSes

طراحی سایت ضابط از سال ۱۳۸۴
zabetmeysam را در اینستاگرام، توییتر، تلگرام دنبال کنید

تمام حقوق این سایت متعلق به طراحی وب سایت ضابط می باشد

whatsapp